NORWEGIA- KILKA INFORMACJI
August 28, 2015 KRAJ

Do Norwegii, a dokładniej do jej stolicy, czyli Oslo poleciałam całkowicie spontanicznie. Znajomi spędzali tam właśnie wakacje dorabiając sobie trochę "grosza", a ja postanowiłam wykorzystać okazję i skorzystać z darmowego noclegu.
Mówi się, że Norwegia jest rajem, a nie krajem. Trzeba przyznać, iż rząd, który przyjął postawę "opiekuńczego państwa" spisuje się rewelacyjnie. Cały ich system jest przyjazny dla ludzi. Rząd liczy na ludność, a ludność liczy na rząd. Współpracują wszyscy. Bez wysiłku i aktywności ludzi nie byłoby w ogóle mowy o wysokim wzroście gospodarczym, a z kolei bez wzrostu gospodarczego nie można zagwarantować odpowiednich warunków medycznych, odpowiedniego poziomu edukacji i szeroko pojętej opieki socjalnej.  Opieka społeczna jest na bardzo wysokim poziomie. Nie zostawia swoich obywateli na pastwę losu, a po prostu pomaga. Spacerując ulicami Oslo, trudno spotkać osobę proszącą o pieniądze. Są to pojedyncze sytuacje.
NATURA

Skandynawia odznacza się tym na tle innych narodów iż prawie 97% to natura. Góry, wody, lasy. Piękny kraj. Człowiek może walczyć z naturą, ale w krajach Skandynawskich po prostu musi nauczyć się z nią żyć w symbiozie. Fiordy, widziałam tylko i wyłącznie na zdjęciach lub relacjach filmowych innych podróżników, jednak spędziłam cudowny czas nad jeziorem songsvann. Widok zapiera dech w piersiach. Norwegowie postanowili wykorzystać bogactwo natury.Norwegowie cieszą w pełni ekologiczną, czystą a w dodatku tanią energią z hydroelektrowni. Około 850 instalacji na wodospadach i rzekach pokrywa 99% zapotrzebowania kraju na energię.


LUDZIE

Jaki jest typowy Norweg? Małomówni, to na pewno, jednak ten ich spokój ducha wywodzi się z ich kultury. Norwegowie wywodzą się z chłopstwa, a jak to chłop. Pracował, a nie rozmawiał. Dodatkowo Norwegowie są niesamowicie "złączeni" z naturą. Lubią prostotę, czy tu chodzi o kulturę, sposób bycia, wzornictwo, a nawet rozrywkę. Prostota. Zauważcie, że cała Skandynawia się tym charakteryzuje. Zobaczcie wnętrza domu. Tam nie ma przepychu. Jest prosto, ale przepięknie. Dodatkowo Norwegowie są postrzegani jako bardzo uczciwi, sami też tak o sobie myślą. Są w stanie pomóc w każdej sytuacji, jeśli jednak raz ich zawiedziesz, nie masz co liczyć na drugą szansę. W Norwegii jest największy wskaźnik ludzi, którzy deklarują, że przynajmniej raz w tygodniu uprawiają aktywność fizyczną. I faktycznie da się to zauważyć. Parki są zaludnione biegaczami, na każdym kroku można spotkać osobę, która uprawia sport.ALKOHOL

I tu się zaczynają schody. Monopole są pozamykane od godziny 17,  a od 18:00 nie masz co liczyć nawet na puszkę piwa w zwykłym sklepie. Kotary zakrywają stoisko z alkoholem w sklepie. Do klubu też nie zostaniesz wpuszczony, gdy widzą, że choć trochę wypiłeś. Gdy o 20:00 masz ochotę na piwo zostają Ci osiedlowe sklepy, gdzie alkohol nie ma więcej niż 4,7%. Mocniejsze trunki dostaniesz jedynie w tzw. Vinmonopoletach, ale ich jest bardzo mało w całym kraju, a ponad to są kontrolowane przez państwo. Butelka wina w tym sklepie  kosztuje ok. 60zł, a whisky powyżej 200zł. W klubach piwo można spożyć od 18 roku życia, ale drink z wysokoprocentowym alkoholem dopiero od 20 lat, jednak cena bardzo odstrasza. 30 zł za niesmaczne piwo...
Rząd chciał walczyć  alkoholizmem, a skutek jest odwrotny. Norwegowie kupują dwa razy więcej alkoholu. Zaopatrują swój barek "na zapas" , co skutkuje większym spożyciem. Imprezy piątkowe kończą się dopiero w niedziele, a w poniedziałek ludzie wyglądają jakby właśnie skończyli tygodniowe wesele. Przykre jest to , że to częściej dziewczyny można spotkać leżące gdzieś w krzakach totalnie pijane.

PRACA

Jeśli chcesz zacząć pracę w Norwegii warto poczytać sobie przepisy jakie obowiązują. Ponad to polecam najpierw znaleźć pracę, a później lecieć. Na miejscu warto udać się do do Norweskiego Urzędu Pracy NAV, urząd ma też swoją stronę internetową, gdzie jest dostępna również wersja angielska : http://www.nav.no/ Bardzo dobrym pomysłem jest również bezpośredni kontakt z firmami w celu poszukiwania wolnych miejsc pracy. W tym celu trzeba wysłać e-mail ze swoją ofertą lub, o ile jest taka możliwość, osobiście przyjść do siedziby firmy z życiorysem, listem motywacyjnym i referencjami.   
Komentarze

 1. Uwielbiam posty o różnych krajach bo nie ukrywam że kocham poznawać świat i jego zakątki! Mam nadzieję że w przyszłości uda mi się odwiedzić Norwegię :)

  Zapraszam do mnie w wolnej chwili!
  http://the-fight-for-a-dream.blogspot.com
  Każdy nowy obserwator jak i komentarz wywołują uśmiech na mojej twarzy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow these pictures are beautiful, hope to visit some of these places <3

  sarahrizaga.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Norwegia- sama chciałabym ją odwiedzić.. podobno świetna ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po Twoim opisie stwierdzam, że z chęcią bym odwiedziła Norwegię, myślę, że by mi się spodobało...

  OdpowiedzUsuń
 5. Norwegia jest przepiękna, chociaż dla typowego turysty z Polski dość droga. ale może kiedyś uda mi się tam wybrać, aczkolwiek gdzieś z tyłu głowy mi chodzi czy by nie poszukać tam jakiejś pracy. ;)
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może kiedyś uda mi się wybrać do Norwegii na wycieczkę :)

  http://fashionelja.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. wiele słyszałam o Norwegii - niby raj ale każde państwo ma jakieś mankamenty ;)

  Pozdrawiam i życzę dobrej nocy :)
  Anru,

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny post :) Osobiście marzą mi się słynne fiordy bo jeszcze mnie tam nie było :)

  www.jlw-lifestyle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajne ciekawostki, chciałabym zobaczyć Norwegię na żywo :-) No i nie miałam pojęcia, że tak trudno tam dostać alkohol ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chciałabym kiedyś odwiedzić Norwegię :):)

  www.Anita-Turowska.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Chciałabym odwiedzić Norwegię, ale obawiam się, że bym zamarzła :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam zamiar kiedyś odwiedzić Norwegię :)

  OdpowiedzUsuń
 13. w Norwegii nie byłam, znam ją tylko z opowiadań znajomych, którzy tam wyjeżdżali do pracy - oczywiście zarobki sobie chwalili;p
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię czytać takie ciekawostki :) Z chęcią bym się tam wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Amazing places...!
  Kisses from Spain!

  Mónica Sors

  MES VOYAGES À PARIS

  NEW CARDIGAN AND BAG!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. marzy mi się kiedyś odwiedzić ten kraj ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak tam pięknie! Wspaniałe miejsce
  Mam prośbę, klikniesz u mnie w najnowszym poście?

  http://fashionelja.pl

  OdpowiedzUsuń
 18. Moja ciocia tam mieszka na prawdę jest tam meega ;3
  swietny post , lubie takie czytac ;3
  http://weeri-weri.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 19. ale ci zazdroszcze tez bym chciala gdzies wyjechac :(

  http://comocarmen.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja wybieram się tam na weekend z początkiem nowego roku tak więc wpis idealnie dla mnie :)
  foxyladyme.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 22. Byłam w tym pięknym kraju i w Oslo też. Podoba mi się zachowanie ludzi i ich życie. Ciekawie opisałaś ten kraj. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz