PIJ WODĘ!
May 12, 2016



Szukając informacji na temat zasad zdrowego żywienia nie trudno trafić na informację ile powinno się spożywać wody, by organizm był odpowiednio nawodniony, by czasem nie doszło do odwodnienia. Ogólna wartość, to oczywiście 2 litry wody dziennie, jednak warto bardziej się w to zagłębić.  To, jakie jest zapotrzebowanie nasze na wodę zależy głównie od płci, a le także od naszej codziennej aktywności fizycznej oraz chorób czy ilości spożywanych posiłków. 

  Dietetycy zalecają , aby codziennie spożywać ok 2,5 litra płynów w każdej postaci. Do tych płynów zaliczamy nie tylko wodę, ale również wszelakie zupy oraz soki zawarte w warzywach i owocach. Duża ilość wody w naszym organizmie wspomaga pracę nerek, co przyczynia się do oczyszczenia naszego organizmu z odpadów metabolicznych. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie sprawia, że nerki nie pracują prawidłowo, a co za tym idzie toksyny zalegają w naszym organizmie.  Dodatkowo może każdy z Was zauważył, że brak odpowiedniej ilości wody powoduje pogorszenie waszego samopoczucia. Jeśli człowiek nie wypije przynajmniej tych 2 litrów wody w ciągu dnia, może czuć się znużony i osłabiony. W niektórych przypadkach występują nawet zawroty głowy i drżenie rąk. Oznacza to , że poziom elektrolitów w twoim organizmie drastycznie się obniżył. Ludzie często mylą to ze spadkiem cukru we krwi i sięgają wtedy po batonika czy inną słodką przekąskę, a wystarczy napić się wody wysoko zmineralizowanej. 

ILE WODY PIĆ?
Przyjmuje się, że człowiek powinien dostarczać 1 ml wody na 1 kcal spożywanego pokarmu lub 30 ml na 1 kg (albo 1litr na 30kg) masy ciała, co w praktyce przekłada się na około 1,5 – 3,5 litrów wody dziennie. Wraz ze wzrostem aktywności ruchowej oraz temperatury otoczenia należy zwiększać jej spożycie. Możesz też podzielić swoją aktualną wagę przez 30 wtedy dokładnie będziesz wiedzieć ile pić wody dziennie.
Przykład: jeśli ważysz 60 kg to „60 : 30 = 2”, czyli powinieneś pić 2 litry wody dziennie.

CO PIĆ?  

Najlepiej wodę mineralną. Można pić rozcieńczone soki owocowe, warzywne, słabe napary herbaty, napary mięty, rumianku czy dzikiej róży. Jednak woda powinna stanowić większość wypijanych płynów. Nie należy pić większych ilości wody przegotowanej, która z zasady jest hipotoniczna i tym samym zwiększa wydalanie wody przez nerki, przyspieszając odwodnienie organizmu. Nie zaleca się także picia napojów gazowanych, gdyż znajdujący się w nich dwutlenek węgla, uwalniany w żołądku, rozciąga jego ściany. Powoduje to pobudzenie zakończeń nerwowych w ścianie żołądka, skąd bodźce przechodzą do ośrodkowego układu nerwowego. Wynikiem tego jest zahamowanie pragnienia, a także często uczucia głodu. Jest to pozorne wyrównywanie utraty wody. Wodę gazowaną zaleca się pić po zakończeniu pracy fizycznej czy zawodów sportowych, gdyż wchłania się ona szybciej z przewodu pokarmowego i nasila wytwarzanie moczu. W ten sposób przyspiesza się wydalanie niepotrzebnych produktów przemiany materii, czyli tzw. niedopałków.

 Poniżej przedstawiam zestawienie wód butelkowych



Komentarze

  1. Really interesting post...thx for sharing! xx

    OdpowiedzUsuń
  2. staram się chociaż tyle pracuję, że nie mam dostepu by pić regularnie i sporo

    OdpowiedzUsuń
  3. Wychodzi mi, że powinnam pić równe 2 litry, a piję sporo mniej...

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja piję tyle ile akurat mam ochotę, zawsze stoi obok mnie szklanka wody. Chyba wypijam dziennie więcej niż 2 litry.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja mam to szczęście, że mogę pić wodę z kranu, bo jest lepsza niż butelkowana:) Szwajcaria daje takie możliwości:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Od kiedy kupiłam bidon częściej piję wodę bo zawsze mam ją przy sobie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie wiedziałam ,że dwutlenek węgla ma taki wpływ ma żołądek, koniec z bąbelkami ;-) Ciekawy post :-)

    OdpowiedzUsuń
  8. Love this! Have a lovely weekend. :)


    ** Join Love, Beauty Bloggers on facebook. A place for beauty and fashion bloggers from all over the world to promote their latest posts!


    INSTAGRAM @BEAUTYEDITER
    BEAUTYEDITER.COM

    OdpowiedzUsuń
  9. Hello!!! your blog is really nice and your posts are very interesting . Would you like to follow each other ? follow me and follow you immediately. See you soon
    http://loryschannelmakeupandbeauty.blogspot.it/

    OdpowiedzUsuń
  10. Fajnie wszystko opisałaś, ja dopiero uczę się pić wody..:)
    tzanetat.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo ciekawe, dzięki za ten sposób z przeliczaniem, nie słyszałam o tym wcześniej:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo przydatny post :) Ja sama piję głownie wodę niegazowaną i herbaty ziołowe ;) A co do tego zestawienia wód to jest za małe i nie widać co pisze :((

    Zapraszam Na Mojego Bloga Sakurakotoo

    OdpowiedzUsuń
  13. Nigdy nie wnikałam w wodę, ja uwielbiam niegazowaną ale też mam zawsze problem, bo odczuwam smak wody i najlepiej mi smakowała chyba evian w szklanej butelce, ogólnie jak woda jest w szkalnej butelce to od razu lepiej zyskuje na smaku.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja dziennie pije minimum 1,5l wody :D Świetny post!
    Co powiesz na wzajemna obserwacje?

    Zapraszam, http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na wzajemną obserwacje i propozycje wejść w linki :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo przydatny wpis !!:-) akurat teraz interesuje sie takim zdrowym żywieniem 😋 Pozdrawiam i zaobserwuje! ;) claudiyye.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  16. Staram się pić mniej więcej 1,5 litra wody codziennie. Chociaż jeszcze parę lat temu takie ilości spożywałam może w tydzień. Dziś nie potrafię sobie wyobrazić, jak wtedy funkcjonowałam.

    OdpowiedzUsuń
  17. woda to podstawa w dobrej diecie;)

    OdpowiedzUsuń
  18. Nie potrafię pić zwykłej wody, zastępuję ją zazwyczaj herbatą lub zupami. Mimo że nie piję za dużo, nie mam większych problemów ze zdrowiem, chociaż przed maturami i w ich trakcie piłam nadzwyczaj dużo. Wiem natomiast, że herbata odwadnia i mam problem, bo nie wiem, jak nauczyć się pić wodę z butelki. Masz jakieś rady?
    _________________
    pisane-atramentem.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko małymi kroczkami, taka rada jest dobra do wszystkiego. Zacznij nosić ze sobą malutką wodę, by stopniowo zwiększać jej pojemność. Trzymaj butelkę wody przy łóżku, a także przy biurko jak się uczysz. Widząc ją w zasięgu wzroku będziesz po nią sięgać częściej niż dotychczas! :)

      Usuń
  19. Ja zdecydowanie za mało wody pije zwyczajnie nie chce mi się pic
    Musze to zmienić bo staram się pic chociażby ten 1 L lub 1.5L dziennie

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja bardzo mało wody piję. Nie lubie takiej zwykłej ale czasami się zmuszam :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz