SEN, LEK NA CAŁE ZŁO! 
May 20, 2015

 google.plSkoro zajmuje się zdrowym żywieniem, zgłębiam wiedzę na temat zdrowych nawyków, to w takim razie przyszedł czas na sen. Mimo że propaguje zdrowy tryb życia, to sama często przy nawale pracy i nauki zapominam o tym jak ważna jest odpowiednia ilość godzin snu, wtedy to nasz organizm się regeneruj.

 Człowiek potrzebuje od 6 do 8h snu. Według mnie takie minimum to 7h. W trakcie snu w naszym mózgu zachodni odnowa komórek. Kiedy śpimy następuje regeneracja systemu mającego za zadanie kontrolowanie przemiany materii. Następuje szybszy przepływ krwi do mięśni oraz wzmaga się produkowanie hormonów odpowiedzialnych za wiele funkcji.  Brak snu może powodować wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu. Głównie apatia, problemy z pamięcią, spowolniona reakcja na bodźce, problemy z koncentracją , a przy długotrwały niewyspaniu powoduje nawet halucynacje. Warto dodać, że przy braku odpowiedniej dawki snu obniża się nasza odporność, organizm przestaje się bronić przed chorobami i infekcjami. Panuje przekonanie, że może powodować podniesienie ciśnienia, a także otyłość i z tym się mogę zgodzić.Sama właśnie dostarczyłam mojemu organizmowi niesamowitego rozregulowania. Po całodobowym i nocnym zwiedzaniu Wrocławia, spałam jedynie 2h w autobusie, by następnie od razu pójść do pracy. Moment zobaczenia łózka i znalezienia się w nim w tamtej chwili był najcudowniejszy.

 google.pl

Porada jak zdrowo spać? Po pierwsze kładź się spać nie później niż o północy, nie jedz przed snem i co najważniejsze nie pij kawy czy innych napojów zawierających kofeinę. Czynnikiem, który z pewnością ma duży wpływ jest dobra dieta. To się zazębia. Jemy zdrowo, lepiej śpimy. Lepiej śpimy, jemy zdrowiej. Już kiedyś o tym wspominałam, że w momencie, gdy człowiek jest niewyspany ma wzmożoną ochotę na słodycze i fast foody. To wszystko można fizjologicznie wytłumaczyć. Sama staram się kłaść spać jak najwcześniej, bo wiem jak bardzo ważna jest regeneracja naszego organizmu. Po całym dniu ciężkiej pracy, nauki a do tego jeszcze wysiłku fizycznego należy się odpoczynek naszemu ciału.


Komentarze

 1. Świetny post, ja bardzo dbam o porządne wysypianie się, bo nie potrafię funkcjonować niewyspana:)

  OdpowiedzUsuń
 2. super pomysł na post ! ostatnio jak poszłam spać po północy to obudziłam się w środku nocy krzycząc coś i cały dom obudziłam :P
  slodkieslodkieczary.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. sen to jest coś świetnego takie odcięcie się od rzeczywistości :)

  http://nikoladrozdzi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Sen jest dla mnie bardzo ważny. To jak śpię, jak długo, z jaką ilością poduszek i z jakimi poduszkami ogromnie wpływa na moje samopoczucie następnego dnia. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. amazing post my dear, really nice and interesting! :) xoxo

  OdpowiedzUsuń
 6. mi ostatnio czyli od jakiegos roku brakuje bardzo snu :(

  OdpowiedzUsuń
 7. świetny pomysł na post! :)
  sen jest bardzo ważny dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobry post,przydatny.Ja oczywiście łamię te "wszystkie zasady" haha :)
  piję kawę i czasami nawet przed snem,jem przed snem i siedzę do trzeciej tak jak teraz haha :)
  I zazwyczaj po sql przychodzę i śpię do 20tej.
  http://justloveyolo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj tak sen jest bardzo ważny. Ja niestety często nie mogę zasnąć, a potem cały następny dzień chodzę zmęczona.

  OdpowiedzUsuń
 10. Do spania nie trzeba mnie zachęcać :P. Właśnie planuje drzemkę w domu, bo bardzo jej potrzebuje :). Sen to zdrowie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś miaął mnawyk spania po 11 h jednak jeszcze gorzej się czułam, teraz śpię tak po 6 - 9 ;) Najlpiej się czuję jak śpie 8-9 h ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam spać:),tylko zasypiam dopiero po 2 w nocy:(

  OdpowiedzUsuń
 13. Dla mnie sen to faktycznie lek na całe zło. No chyba, że to zbyt długa drzemka, wtedy pobudka to koszmar! ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. uwielbiam spać. ;) ostatnio udało mi się wypracować całkiem dobry schemat spania, bo zasypiam zwykle koło północy i śpię mniej więcej osiem godzin, co jest w pełni wystarczające i w ciągu dnia czuję się doskonale i nie mam potrzeby picia kawy czy energetyków. ;) a powrót do własnego łóżka po wyjeździe, gdy nie śpi się za wiele jest zawsze najprzyjemniejszą chwilą. :))))
  pozdrawiam i też zaobserwowałam, bo nie wiem czemu wcześniej już tego nie zrobiłam. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem strasznym śpiochem, uwielbiam się wylegiwać w łózku ;)
  http://aroundempty.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz